אוק 24

סידני

נכתב על ידי בקטגוריה אוסטרליה


פוסט קודם – הונג קונג (Hong Kong)


לפני המסע, שמעתי כל כך הרבה סופרלטיביים על סידני. מכל כך הרבה אנשים. מיכל. אלון. דניאל. כמה היא יפה. כמה כיף שם. כמה טוב שם. פייר, הייתי מעט סקפטי… בסופו של דבר מדובר הרי בעיר… בדיעבד – כולם, אבל אשכרה כולם – צדקו.
אז עוד טיסה ארוכה מהונג קונג לסידני בפתח. גם פה, היה לנו מזל וקיבלנו עריסה. אולם הג'ט לג של טליה אכזרי, ולא ממש נתן לה לישון. או לנו. שעות על גבי שעות טליה רקדה עלינו ולא הבינה למה כולם ישנים סביבנו. מה זה החושך הזה מסביב ? ותכלס, למה שתבין ?
לאורך רוב הטיסה, העריסה הייתה שימושית אמנם, אבל בעיקר כמדף גדול ונוח….
החלטתי להשקיע בסידני 5 לילות. הרבה מקומות לראות, הרבה אתרים לחוות. ולא מעט אטרקציות.
יום ראשון, מנסים להתאפס אחרי לילה ללא שינה. מתאקלמים בדירת הרווקים התל אביבית שדניאל סידר לנו ומרביצים מה מעט סדר ונקיון. טוב. הרבה סדר וניקיון. דירת הרווקים של דניאל ממוקמת בקצהו של רחוב אוקספורד, פינת הייד פארק. אין ספור דגלי גאווה, מכוני כושר וחנויות לממכר חלבונים רמזו לנו היטב על האפיון הדמוגרפי של הרחוב. מיקום פצצה פצצה פצצה. קפה של בוקר באחד מעשרות בתי הקפה הפזורים במקום. נסיון להבין מי נגד מי ואיך מתגברים על הג'ט לג הנוראי.
בהמשך היום, סיור חינם בעיר. כבר ציינתי שאני מת על סיורי החינם האלו ? מדריכים צעירים. רעבים ללמד. רעבים להראות. רעבים להשוויץ בעיר שלהם. עוברים בהיידפארק, בית העירייה, קניון ויקטוריה (מרכז הקניות מפואר ומעוצב ברמה היסטרית. חנויות מעצבים, בגדים, נעליים, תכשיטים, דברי בית, מסעדות, בתי קפה וכו`. זהו מבנה יפהפה להפליא, בסגנון ארכיטקטורה הויקטוריאנית. רצפות פספס. מעקות עץ. פשוט כיף ללכת שם לאיבוד), שכונת הרוקס (אחת מהשכונות הראשונות של סידני שברוב חייה הייתה שכונה מפוקפקת ומלאה עוני ופשע, וכמו כל פרוייקט שימור טוב – הצליחו למגר את הפשה ולמתג אותה מחדש. סוג של מתחם שרונה) , הבית העתיק ביותר ברוקס ועוד ועוד אתרים שכנראה כבר לא אזכור.

בלילה – הג'ט לג חי ובועט. טליה שוב לא ממש מבינה למה כולם סביבה הולכים לישון, ולמה חושך. הילדה ערנית כשד ורק רוצה לשחק. מזל שעד 2 בלילה גם היא השתכנעה ללכת לישון….


יום חדש ושמשי. התכנון – לבקר בשני האייקונים המרכזיים של העיר הגשר ובית האופרה.
פייר – יצא לתושבי סידני ממש טוב. היכולת של עיר, לייצר אייקונים תרובתיים כל כך מפורסמים. כל כך מזוהים עם העיר. מדהים לחשוב שאיך שחושבים על פריז – חושב על מגדל אייפל וער הנצחון. חושבים על לונדון – הביג בן קופץ. ניו יורק – מגדל החירות. וסידני – בית האופרה. שיווק במיטבו.
מבנה דמוי מפרשים, היפה ביותר בעולם, נבנה בשנת 1959 על ידי ארכיטקט דני. הבניין נמצא ברשימת בנייני המורשת בעולם של אונסקו, והוא חבר בקבוצה של שני בניינים בלבד בעולם שהוכרזו ככאלו בעוד הארכיטקט שלהם היה בחיים. מדהים שגם בפרוייקטים כאלו, ואפילו באוסטרליה, ישנה הלנת שכר לפרילנסרים. באמצע תהליך הבנייה, עריית סידני החליטה שהיא חוסכת בהוצאות ופשוט הקפיאה את התשלום לארכיטקט. התדיינות של תקופה ארוכה, והתוצאה – הארכיטקט עזב באמצע העבודה ומעולם לא חזר לסידני לראות את יצירתו מושלמת.
המופע הראשון שהועלה בו היה מלחמה ושלום של פרורופייב. כיום מתקיימים בבית האופרה כ-3000 אירועים מדי שנה, ב – 5 אולמות. עמוס מאוד.
בית האופרה, סידני, אוסטרליה

בית האופרה, סידני, אוסטרליה

 

סידני, אוסטרליה. ואנחנו....

סידני, אוסטרליה. ואנחנו….

בערב פגשנו את עומר, ידיד של ליעד. תכננו ללכת למסעדה. בארץ – מתי קובעים למסעדה ? 20:00 ? 20:30 ? כשעובדים, אולי אפילו ב – 21:00 ?
אבל מסתבר שבסידני, הולכים למסעדה ב – 19:00. 19:30 גג. ב – 21:00 ? הכל סגור. האוכל נאכל. אין מה להגיע למסעדות בשעות האלה. מסתבר, שלא מדובר בסידני. מדובר נוהל בכל אוסטרליה. פה הולכים לישון מוקדם !
כנ"ל – חנויות. בארץ ? מסיימים לעבוד ומסתובבים בערב בדיזינגוף. 19:00. יש חנויות שפתוחות מאוחר יותר. בקניונים הכל פתוח עד 22:00. אבל בסידני ? הגל נסגר ב – 18:00. איך אפשר להספיק לעשות קניות ככה ? אנחנו בטוח שלא הספקנו….

באופן כללי זה מדהים לראות את שעות הפעילות בסידני. מדהים לראות, בשעה 17:00, את כל המעליות בבנייני המשרדים עמוסות עובדים. כל המעליות אצות מטה עמוסות לעייפה., חוזרות למעלה לקומות המשרדים ריקות. והעובדים ? חליפות. ז,קטים. עניבות. כולם יושבים / עומדים בבארים עם בירה. סוגרים יום עבודה. חצי שעה. שעה. ועפים הביתה. מדהים.
יום נוסף – הולכים לגן החיות של סידני. גן החיות של סידני קיים כבר למעלה מ – 100 שנים והוא נחשב גן החיות הטוב באוסטרליה.
מעבר לחיות עצמן, הנוף מהגן פשוט משגע. על מנת להגיע לגן החיות יש לקחת מעבורת שחוצה את כל הנמל. אפשר כמובן לקחת גם אוטובוס, אולם המעבורת קצרה יותר ומעבר לזה – שתי ציפורים במקרה. גם מגיעים לגן החיות וגם מרוויחים נוף מהמם לקו הרקיע של סידני.
גן החיות של סידני בנוי על צלע הר מאוד אנכית. הרבה עליות. הרבה ירידות. מכל מקום תצפיות נוף מעולות על סידני. הרבה חיות, כשמרכז העניין מבחינתנו היה – אזור החיות של אוסטרליה. אז אמנם פילים זאת חיה שמעניינת מאוד את טליה, אולם פילים יש לנו גם ברמת גן. קנגרואים – עדיף לראות כאן…. וכמובן – קואלות. איזו התרגשות. בסוף הטיול, אחרי כל כך הרבה קואלות מטורפות שראינו, בדיעבד, לא הייתי מבזבז שנייה של צילום על הקואלות של גן החיות…
שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

 

שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

 

שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

שארית הפליטה האבוריג'נית, סידני, אוסטרליה

 

EMU, ליעד, סידני, אוסטרליה

EMU, ליעד, סידני, אוסטרליה

 

קנגרו אפור, סידני, אוסטרליה

קנגרו אפור, סידני, אוסטרליה

 

באופן כללי מדהים לראות כמה סידני נקייה. מתוקתקת. העיר נראית כאילו סיימו לבנות אותה כך לפני כמה שנים. ממש עיר לדוגמה שיצאה מהקופסה.
בערב, מנסים לעלות לאחד הבארים בקומות הגבוהות של מגדלי המשרדים. גורשנו בבושת פנים. קיימת מגבלת גיל. ליעד ואני אמנם חצינו את המגבלה, אבל טליה עדיין לא. בעסה…
יום למחרת – יום שמש חם. יום ים. לוקחים אוטובוס איטי עד לחוף בונדאיי. מדהים שסידני בנוייה כל כולה על הים, אולם יש לנסוע חצי שעה בשביל להגיע לחוף. בקטעים האלה – אין על החופים שלנו בישראל. כל כך הרבה רצועות חופים, והם כל כך נגישים. אתה גר בתל אביב, מחליט שבא לך ים, הולך ברגל גג 20 דקות (בהנחה ואת גר בקצהו של אזור 2) והופ – אתה מוקף חול לבן. גם בקטעים האלה, אין על תל אביב…

בונדיי ביץ' (Bondi Beach) הוא פרוור של סידני השוכן על אחת מרצועות החוף של מפרץ סידני. צורת החוף היא חצי ירח. חוף עירוני יפה. אווירה כל כך שונה ממרכז סידני. פחות רשמית. פחות מתוקתקת. אווירה תרמילאית משהו. מסעדות חוף. אווירה של גולשים. אגב, בחוף בונדיי נערכו תחרויות כדורעף החופים של אולימפיאדת סידני בשנת 2000. בנוסף, מדובר במעוז הקהילה היהודית של סידני למרות שלא זכינו להיתקל באף לא דובר עברית אחד.


בערב – פוגשים את טורקניץ לארוחת ערב בביתו שהיגר לפני מספר חודשים. כמה זה כיף לפגוש פרצופים מוכרים בחו"ל.
גולשת, סידני, אוסטרליה

גולשת, סידני, אוסטרליה

 

גולשת, סידני, אוסטרליה

גולשת, סידני, אוסטרליה

עוד יום עבר ומבקרים באטרקציה נוספת – האקווריום של סידני. האקווריום נחשב ליפה והמוצלח בחצי כדור הארץ הדרומי. נקודה מעניינת. לא זכור לי שבדרום אמריקה יש בכלל אקווריומים, כך שנראה לי שלא מדובר בתחרות עזה מידי.
באקווריום מגוון עצום של צורות החיים הימיות של אוסטרליה. אושנאריומים, כרישים, כלבי ים, דגי מים מתוקים, שוניות אלמוגים ומנהרות שקופות מתחת למים (ומתחת לסטינג ריי, כרישים, ושאר חיות ידידותיות), המרהיבות ביופיין. המנהרות פשוט מלהיבות.
זאת הייתה החלופה הזולה והזמינה שלנו לביקור בשונית המחסום הגדולה שעליה ויתרנו במהלך הטיול הזה.

בדרך, מספיקים לבקר גם בפדי מארקט (Peddy Market). שוק ענק, מקורה. מאוד מוכון תיירים.
אטרקציה שאני התלהבתי ממנה כמו ילד קטן ופעור הינה אטרקציה שבה לוקחים דף ומקשקשים עליו ציור. שמים את הדף בסורק עם QA CODE ותוך שניות ספורות, בקיר ממול, עליו יש טלוויזיה ענקית הציור "מנוגן". במקרה שלנו, או יותר נכון שלי, ציירתי את הדג הנפוץ העונה לשם "דג טליה" ובמשך דקות ארוכות, דג טליה שט לו באקווריום שבטלוויזת הענק. רעיון פשוט מדליק. מלהיב בטירוף ילדים. ואולי…

דג טליה, סידני, אוסטרליה

דג טליה, סידני, אוסטרליה

 

האקוויריום, סידני, אוסטרליה

האקווריום, סידני, אוסטרליה

 

האקווריום, סידני, אוסטרליה

האקוויריום, סידני, אוסטרליה

בערב ? נפרדים מהעיר מסידני. תוגה קטנה מזדחלת פנימה ללב.
בהמלצתו של ניר מהעבודה, הגענו למלון שנגרילה. קומה עליונה. 30 ומשהו. 40 ומשהו. מה זה כבר משנה. העיקר שנתנו לנו להיכנס עם טליה לבאר ;-). בירה. אוכל. נוף לנמל סידני באור יום. שקיעה. נוף לנמל סידני בלילה. היית טובה אלינו סידני. נשאר טעם של עוד.

הנוף ממלון שנגרליה, סידני, אוסטרליה

הנוף ממלון שנגרליה, סידני, אוסטרליה

 

מלון שנגרילה, סידני, אוסטרליה

מלון שנגרילה, סידני, אוסטרליה


פוסט הבא – אדלייד (Adelaide)


 

תגים: ,

השאר תגובה


© 2020 שמעון שובל (בניסטי). כל הזכויות שמורות.